مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی: معلولیت 70 درصد افراد در استان مادرزادی است

[ad_1]

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی: معلولیت 70 درصد افراد در استان مادرزادی است

شیروان- ایرنا- مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: هم اکنون معلولیت بیش از 70 درصد از 17 هزار و 500 معلول این استان مادرزادی است.

 

رضا اله وردی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا تعداد معلولان این استان را 17 هزار و 500 نفر دانست و اظهار کرد: البته معلولیت همه آنان به خاطر ازدواج ژنتیکی نیست ولی خوب مسائل بهداشتی بوده که در سنوات گذشته آن مسائل برطرف و امکانات و مسائل بهداشتی بهتر شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح مشاوره ژنتیک در استان گفت: این طرح سال گذشته به صورت پایلوت در بجنورد انجام شد که نتایج آن جلوگیری از تولد نوزادان معلول بود و امسال قرار است این طرح از ابتدای مهر ماه در شیروان هم اجرا شود که مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اجباری خواهد شد.
اله وردی با بیان اینکه سالانه 30 تا 40 هزار معلول در کشور متولد می شود افزود: در این استان تولد فرزندان معلول یک درصدی از میانگین کشوری بالاتر است زیرا که جامعه روستایی بیشترین جمعیت و ازدواج های سنتی همچنان رایج است
مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی با بیان اینکه با اجرای طرح قبل از عقد بدون این مشاوره هیچ مرکزی عقد را انجام نمی دهد گفت: در این راستا سال گذشته 700 مورد مشکوک شناسایی و به مراجع قانونی ارجاع شد.
اله وردی با بیان اینکه هدف ما این نیست که ازدواج فامیلی انجام نشود افزود: هدف ما این است اگر قرار است ازدواج فامیلی صورت گیرد قبل از آن مشاوره ژنتیک انجام دهند زیرا که پیشگیری برای ما سرمایه گذاری است و تمام هزینه ها در این مورد رایگان می باشد.
استان 936 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.
7186/ 6042

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *