350 گونه گیاه دارویی در خراسان شمالی رویش دارد

[ad_1]

350 گونه گیاه دارویی در خراسان شمالی رویش دارد

شیروان- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 350 گونه گیاه دارویی در این استان 28 هزار کیلومتر مربعی رویش دارد بنابراین باید از این ظرفیت برای اشتغالزایی استفاده بهینه کرد.

 

حسن وحید روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به شرایط اکولوژیک بخش زیادی از گیاهان دارویی شامل( کتیرا، زرشک، باریجه، آویشن، کاکوتی، مریم گلی و …) در شهرستان های مختلف استان بویژه شهرستان شیروان رویش دارد.
وی گفت: باید مرتعداران را هدایت کنیم تا از این ظرفیت استفاده کنند و توانمند شوند زیرا که قانون این اجازه را داده است و نباید اجازه ورود غیر را بدهیم.
وحید افزود: در سال جاری 10 رویشگاه گیاهان دارویی باریجه، کتیرا و زرشک وحشی به میزان دو هزار 454 هکتار در سطح مفید با تولید 41 تن محصول و اشتغالزایی 20 هزار نفر روز و درآمد ناخالص 13 میلیارد و 900میلیون ریال مزایده بهره برداری از آنها در دست اقدام است.
وی همچنین گفت: تاکنون پنج رویشگاه باریجه با درآمدی بالغ بر 9 میلیارد ریال در سطح مفید 522 هکتار و تولید 9 تن شیره باریجه مزایده آنها هم براساس تشریفات قانونی انجام شده و در حال بهره برداری است.
هم اکنون این استان ظرفیت های خوبی در این حوزه دارد که 2 واحد فعال بسته بندی عرقیات و گیاهان در جاجرم شامل عصاره گیری و بسته بندی و بجنورد شامل اسانس گیری، عصاره گیری و تولید عرقیات را می تواند انجام دهد و تولید کننده قادر خواهد بود محصولاتی که تولید می کند در اختیار صنایع فراوری قرار دهد.
سطح کشت گیاهان دارویی در سال 94، هزار و 235 هکتار بوده که تولید آن 975 تن و میانگین عملکرد 789 کیلوگرم در هکتار بود.
7186/ 6042

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *